Розвиток технологій в сфері виробницта акумуляторів неодноразово викликав дискусії через їх темпи, які не відповідають темпам розвитку технологій самих пристроїв. Зростання потужності пристроїв вимагає збільшення потужності батарей і часу їх роботи. Вирішити проблему звичайними літій-іонними акумуляторами просто неможливо, а от варіант з ядерними батареями здається вельми перспективним.
Команда фізиків і хіміків з Університету Брістоля створила прототип “вічних” акумуляторів, які складаються з штучних діамантів і радіоактивних відходів. Як запевняють дослідники, такі батареї можуть забезпечити довгострокову подачу енергії з нульовим рівнем викидів і використовуватись в невеликих пристроях малої потужності.
Створений ученими з Брістоля прототип ядерної батареї включає штучний діамант, який генерує невеликий електричний струм при переміщенні в радіоактивне поле. У батареї в якості джерела випромінювання використовується ізотоп під назвою нікель-63, але команда вважає, що вони могли б істотно підвищити ефективність роботи пристрою з використанням вуглецю-14, згенерованого в графітових блоках.
Саме вуглець-14 зацікавив вчених через властивості цього радіоактивного нукліда, що дозволяють зробити його повністю безпечним при переміщення всередину діаманту. Та й період напіврозпаду цього елементу становить 5 730 років.
Такі батареї не мають жодних рухомих частин чи радіоактивних викидів та, окрім того, не потребують обслуговування. Вони можуть знайти застосування в малопотужних електричних пристроях, що потребують значного терміну служби джерела енергії – кардіостимуляторах, супутниках, безпілотних літаючих апаратах чи, навіть, у майбутньому – космічних кораблях.