Skip to content

Вибираємо роутер

Як правильно вибрати хороший і недорогий Wi-Fi-роутер (маршрутизатор)? Моделі якого виробника найкращі за співвідношенням ціни і якості – Asus, D-Link, Tenda, TP-Link, ZyXEL і чи є сенс переплачувати за бренд? Якої потужності сигналу достатньо і на які ще параметри варто звернути увагу? Що краще – Wi-Fi-роутер з внутрішнью чи зовнішньою антенами і як правильно його розташувати в будинку або квартирі, щоб не отримати зони зі слабким сигналом?
wi-fi-signal

Вибір виробника Wi-Fi-роутера
Всі сучасні Wi-Fi-роутери – високоінтегровані пристрої, тому вважаються досить-таки надійними і їх апаратна частина виходить з ладу нечасто. І хоча загальнодоступна статистика відсутня в Інтернеті, але з особистого досвіду і доступної інформації від Інтернет-провайдерів не більше 3% від всіх проданих або встановлених пристроїв виходять з ладу протягом першого року експлуатації з внутрішніх причин, хоча іноді і бувають труднощі з налаштуванням деяких моделей , які можуть вирішити тільки фахівці.

Кілька років тому практично монополістом цього ринку був тайванський D-Link, який випускає хорошу техніку за хорошою ціною, але його потіснив китайський TP-Link, який випускає техніку такої ж якості і з соліднішими технічними характеристиками. ZyXEL має відоме ім’я, завищену ціну і легендарну надійність. Аналогічна ситуація і з роутерами Asus, які покупці купують, довіряючи надійності бренду, хоча і тут все, як завжди. Щоб завоювати свою частку ринку, новачки (типу Tenda) намагаються опустити ціну на свої пристрої, хоча без шкоди для якості зробити це нижче рівня TP-Link неможливо.

То якого ж виробника вибрати? Опитування  Інтернет-провайдерів і власний досвід зійшлися на тому, що для квартири, будинку або невеликого офісу ідеальними по співвідношенню ціни і якості є 2 масові моделі TP-Link, зазначені в кінці статті (менше 1% апаратних поломок за перший рік експлуатації!) ; шанувальникам класики можна вибрати D-Link; для любителів солідних імен, розширених характеристик і дизайну краще підходять Asus і ZyXEL, а от експериментувати з маловідомими або невідомими виробниками, щоб заощадити 2-3 у.о., як мінімум нерозумно.

Грозозахист WAN-порту
Варто зауважити, що найпоширенішою причиною виходу з ладу будь-якого роутера є удар блискавки на інтернет-кабель (найчастіше це трапляється в приватному секторі в травні-червні), тому бажано на вході (WAN-порт) поставити грозозахист. Купувати дорогі моделі немає сенсу, так як у них стоїть звичайний недорогий грозозахист за ціною 5-8 у.о. навіть без заземлення здатний впоратися з 98%  близьких розрядів, а прямий удар блискавки все одно не залишить шансу вижити навіть “тричі заземленному” роутеру. До речі, з цієї ж причинипереважно всіх клієнтів (особливо дорогі SmartTV, комп’ютери і ноутбуки) підключати саме по бездротовій мережі, так як у випадку  удару по вхідному WAN-порту ми ризикуємо втратити тільки недорогий роутер, а не всю свою підключену техніку.
wi-fi-router-grozozaschita-WAN

Визначаємося з характеристиками Wi-Fi-роутера
Швидкість підключення – перше, на що звертає увагу покупець, хоча це дуже оманливий параметр. Теоретична максимальна швидкість навіть самих недорогих сучасних роутерів становить 150 Мбіт / с (мегабіт в секунду), в той же час мало хто з провайдерів може надати реальних хоча б 50 Мбіт / с (а реально це зазвичай 5-20 Мбіт / с), тому стає зрозуміло, що приваблива фраза “до 1300 Мбіт / с” (802.11aс) в практичних умовах означає те, що реально при роботі в Інтернеті різниці з дешевими роутерами не буде ніякої.

Радіус дії – здавалося б, все просто. Але ці значення дуже відносні, особливо всередині приміщень, так як парочка хороших залізобетонних стін зведе нанівець сигнал навіть найпотужнішого роутера, тому по-справжньому важливими є дві наступних характеристики.

Потужність передавача – його назва говорить сама за себе і він дійсно важливий. Багато бюджетних роутерів мають потужність передавача близько 17 дБм або навіть менше, чого зазвичай достатньо для того, щоб більш-менш впевнено “пробити” лише 2 стіни. Максимальна потужність, дозволена законодавством більшості країн для діапазону 2.4 ГГц, дорівнює 20 дБм (100 мВт) – вони і рекомендуються до покупки. Варто мати на увазі, що деякі Wi-Fi-роутери мають технічну можливість працювати на набагато більш високої потужності, зазвичай до 27 дБм (500 мВт), але вони відповідно до місцевого законодавства штучно знижують свою потужність.
wi-fi-router-moschnost-peredatchika-chip

Поширення сигналу антени
Коефіцієнт підсилення антени вводить багатьох користувачів в оману, тому що насправді самі антени – це пасивні пристрої і нічого самі не підсилюють, вони тільки можуть більш вузько направляти сигнал. Наприклад, чим вище коефіцієнт посилення  антени, тим більше енергії передавача йде в сторони, і тим менше енергії передавача йде вгору і вниз. Таким чином, більш потужна антена не є універсальним рішенням, оскільки дає можливість набагато далі “пробити” сигнал в сторони, але при цьому “забираючи” його зверху і знизу.
wi-fi-antenna-zona-signala

Кількість і тип антен.

При використанні декількох антен їх енергія не підсумовується, тому це не дозволить “пробити” більшу кількість стін, а тільки зробить зв’язок більш стабільним. Різниця в якості покриття роутерами на одній антені і двох антенах значна, а от різниця між дво- і трьоантенними пристроями майже відсутня, останні зручно використовувати лише тоді, коли сигнал необхідно передати також і між поверхами. Щоб покрити якомога більший простір одноповерхового будинку або квартири, необхідно встановлювати антени вертикально або під невеликим кутом одна щодо іншої.
wi-fi-router-na-3-antenni

Дизайн. Останнє, на що необхідно звертати увагу

Оптимальне розташування Wi-Fi-роутера
Правильне розташування роутера має найголовніше значення, іноді навіть важливіше, ніж потужність передавача і коефіцієнт посилення антени разом узяті. Неправильний вибір місця установки може звести нанівець всі достоїнства навіть найкращого роутера і бути причиною обурення з приводу того, чому таке дороге пристрій так огидно працює.

Поширення сигналу. Головне, що необхідно знати – сигнал Wi-Fi слабо відбивається і в основному поширюється по прямій лінії, дозволяючи працювати без перешкод на досить-таки пристойних відстанях (200-300 метрів і навіть далі), але дуже сильно втрачається при проходженні стін.  Тому при виборі місця установки роутера необхідно уявити прямі лінії до тих місць квартири або будинки, в яких найчастіше будуть знаходиться клієнти (стіл для ноутбука в кімнаті; SmartTV у вітальні; кухонний стіл, за яким багато хто любить сидіти з планшетом і т.д. ). Важливо, щоб на шляху цих прямих ліній було як менше стін та інших габаритних предметів або вони перетиналися під якомога більш прямим кутом. Крім того, варто враховувати, що великі металеві предмети (холодильники, пральні машини, дзеркала в шафах-купе і так далі) абсолютно непрозорі для радіохвиль, тому за ними сигнал буде проходити тільки за рахунок відбиття від бічних стін, тобто значно слабший і неякісний. Також бажано не ставити роутер поруч зі стінами (не ближче, ніж 20 см).

Схеми місць установки Wi-Fi-роутера

Схеми складені на прикладі однієї з типових планувань 3-х кімнатної квартири або невеликого одноповерхового будинку. Місце установки роутера позначено зіркою, а в різних місцях очікуваний рівень сигналу позначений знайомою всім піктограмою. Передбачається, що використовується роутер з потужністю передавача 20 дБм і звичайною  антеною з коефіцієнтом посилення 5 дБі.

Слабкий сигнал або нестабільна зв’язок з Інтернетом можуть бути по десяткам різних причин (проблеми у провайдера; “сира” прошивка роутера; несправний роутер або адаптер в клієнтському пристрої; радіоперешкоди від близько розташованого іншого пристрою і т.д.), але на ці фактори нам часто складно вплинути, а от вибрати хорошу модель Wi-Fi-роутера і правильне місце для його установки – це зовсім нескладно.

Приклад 1, невдале розташування – в одній з кімнат недалеко від внутрішньої стіни. Сигнал буде хорошим тільки в половині приміщень, а в “місцях самотності”, де зазвичай використовуються смартфони та планшети, цілком може бути відсутнім.
Схема розташування Wi-Fi- роутера в будинку або квартирі (v.1)
wi-fi-router-raspologenie-spalnya
Приклад 2, дуже невдале розташування – на кухні біля кухонного столу. Хоча покриття буде дуже хорошим або хоча б стабільним майже по всій квартирі, але в Комнате2 сигнал буде дуже слабким або його вже практично не буде, так як необхідно буде “пробитися” через 4 стіни, розташовані під 45 градусів, що рівнозначно 6 стінам.
Схема розташування Wi-Fi- роутера в будинку або квартирі (v.2)
wi-fi-router-raspologenie-kuhnya
Приклад 3, оптимальне розташування Wi-Fi-роутера – в центрі квартири або будинку, на самому відкритому місці. У цьому випадку сигнал буде хорошим або дуже хорошим у всіх кімнатах і на балконі, так як на шляху прямих ліній від місця його установки до клієнтів в більшості випадків буде не більше 1 стіни.
Схема розташування Wi-Fi- роутера в будинку або квартирі (v.3)
wi-fi-router-raspologenie-gostinaya

Джерело: dxdigitals.info