Skip to content

CES 2015 — USB 3.1 та новий симетричний роз’єм

Офіційна частина найбільшої виставки споживчої електроніки CES 2015 близька до завершення. Всупереч очікуванням, цього разу виробники представили дуже мало новинок. Приємним винятком на таких шоу завжди стає практична демонстрація нових стандартів, що допомагають швидше навести порядок у цифровому хаосі. На цей раз був представлений швидкісний інтерфейс USB 3.1 і новий роз’єм USB Type С.

1

Представлена минулорічна чернетка стандарту USB 3.1 SuperSpeed + наразі виросла до другої ревізії. Головна особливість USB 3.1 Gen.2 – це збільшена теоретична пропускна здатність, яка становить 10 Гбіт/с. Нагадаємо, що у USB 3.0 і USB 3.1 Gen1 вона є меншою вдвічі (5 Гбіт/с), а у USB 2.0 – майже в двадцять один раз (0,48 Гбіт/с). Нові контролери Thunderbolt забезпечують 20 Гбіт/с, а, в перспективі, можливо, підкорять рубіж в 40 Гбіт / с, але USB — найбільш поширений і дійсно універсальний стандарт.

Особливо актуальний USB 3.1 для твердотільних накопичувачів, швидкісні характеристики яких обмежені пропускною здатністю порту SATA III (6 Гбіт / с). На CES 2015 представники USB-IF зібрали стенд з парою SSD в масив RAID 0, підключений по USB 3.1. Тестова утиліта CrystalDisk Benchmark показала лінійну швидкість запису 817 МБ / с. Іншими словами, в такому режимі SSD працюють швидше, а їх результати схожі з моделями з прямим підключенням до шини PCI-Express.

2

Інша актуальна проблема, яку вирішує USB 3.1 – це брак живлення. Специфікації USB Power Delivery 2.0 передбачають підвищення допустимої сили струму з 900 мА у портів USB 3.0 до 5000 мА у USB 3.1. Цього вистачить для живлення зовнішніх жорстких дисків і інших потужних споживачів від одного порту. Правда, більшість кабелів обмежать силу струму трьома амперами, але це все одно в рази перевершує поточні показники сучасних інтерфейсів.

Вкрай приємною особливістю USB-C став симетричний дизайн роз’єму, що дозволяє підключати його до порту будь-якою стороною. Вічна проблема сліпого підключення з першого разу назавжди відійде в минуле. За габаритами він ідентичний MicroUSB (8,3 x 2,5 мм)

3

Президент і головний операційний директор USB-IF Джефф Рейвенкрафт (Jeff Ravencraft) відзначив, що багато виробників вже почали випуск контролерів, портів і кабелів для нового інтерфейсу. «Вже зараз у нас не вистачає потужностей виробництва для задоволення зростаючого попиту. Протягом першої половини року ми очікуємо побачити більше пристроїв з USB 3.1. При цьому впровадження стандарту USB 3.1 і портів USB Type-C не обов’язково повинні відбуватися разом ».

Стандарт USB був розроблений як універсальна послідовна шина, але сам був реалізований у безліч варіантів. З іншого боку, завдяки йому стало простіше підключати периферію, так як скоротився набір інтерфейсів. Відходять у минуле FireWire і Thunderbolt. Роз’єми PS / 2, COM і LPT порти практично не зустрічаються в сучасному обладнанні. У стандарту USB 3.1 є хороший шанс відправити на пенсію ще парочку інтерфейсів.

Зробити зараз це буде простіше не тільки через оптимізації кодування даних, але і за рахунок впровадження «альтернативного режиму». Він дозволяє виробникам виконувати за допомогою USB 3.1 різні специфічні завдання, що лежать за межами офіційних специфікацій. Це може бути додаткове стиснення або шифрування даних, нестандартне підключення живлення або розширена ідентифікація пристроїв.

4

Наприклад, вісім контактів USB 3.1 можуть бути одночасно використані як для передачі файлів, так і для підключення монітора через DisplayPort. Решта забезпечують живлення і підключення пристроїв зі старим інтерфейсом USB 2.0 – таких, як клавіатури і миші.

Першими освоять перехід на USB 3.1 основні виробники контролерів USB, в числі яких Alcor Micro, ASMedia Technology, Genesys Logic, Phison Electronics і Prolific Technology.

Поки остаточні специфікації допрацьовуються, ряд компаній вже використовує бета-версії стандарту. Роз’єм USB Type C можна побачити в планшеті Nokia N1, нової ревізії ігрового ноутбука MSI GT72 та на материнських платах MSI серії Z97A Gaming.

5

«USB Type C – це не просто новий кабель інтерфейсу та порт, – коментує Рейвенкрафт. – Щоб виграти в швидкості і потужності потрібна апаратна підтримка нового стандарту на рівні контролерів – як з боку комп’ютера, так і периферійних пристроїв ».

Проте використання USB-C по-своєму виправдано вже зараз. З його допомогою виробники зможуть уніфікувати спосіб підключення і зарядки мобільних гаджетів будь-якої цінової категорії.

У топові смартфони можна інтегрувати окремий контролер USB 3.1 вже зараз. Бюджетні моделі легко оснастити новим портом, що працює в режимі USB 2.0 до тих пір, поки підтримка нового стандарту не буде інтегрована в SoC і не стане більш доступною. При цьому користувачам буде забезпечена універсальність і плавний перехід на новий стандарт.